Technika żeglowania Finnem

W tym rozdziale prezentujemy materiał na temat techniki pływania, wykonywania podstawowych manewrów. Pamiętamy o bardzo ważnym przygotowaniu kondycyjnym, w przyszłości napiszemy też o taktyce i strategii podczas regat.

Zapraszamy do odwiedzenia linków po lewej stronie 'Początki' i 'Rady'. Zamieszczone tam teksty otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Piotra Żółtowskiego (kiedyś POL 9, dzisiaj 505 POL 7539), który zgodził się na opublikowanie tekstów, znajdujących się 6-7 lat temu na stronie po adresem www.finn.itp.net.pl.

Poniżej zdjęcie przysłane przez pana Stanisława Wieteskę pt. Co każdy Finnista wiedzieć powinien - podnoszenie Finna.

Wywrotki zdarzają się nawet tym najlepszym i nie należy się nimi zrażać. Na przykład na Mistrzostwach Polski 2006 na Zalewie Zegrzyńskim w wietrze dochodzącym do 12m/s (6st.B) większość zawodników miała wywrotki, nawet ci najlepsi. Szybko stawiali jednak swoje łódki i walczyli dalej.

Polecamy rozdziały 'Na wiatr i 'Z wiatrem' opisujące zasady żeglugi, prowadzenia łódki, balastowania, sterowania i wykonywania zwrotów. Pamiętajcie jednak, że teoretyczne zrozumienie opisanych tam elementów żeglugi jest dopiero przygotowaniem do treningu. Właściwe stosowanie ich w czasie wyścigu będzie możliwe po wielu tygodniach i miesiącach trenowania wszystkich manewrów bezpośrednio na wodzie.

Poczatki pływania - pierwsze kroki

Technika pływania rady dobrych zawodników.

Płyniemy, czyli żeglowanie Finnem

Pływanie na wiatr - tekst w przygotowaniu

Pływanie z wiatrem - tekst w przygotowaniu

Przygotowanie fizyczne - tekst w przygotowaniu

Zawsze przed zejściem na wodę zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki asekuracyjnej!