Płyniemy, czyli... żeglowanie Finnem

Naprawdę potrzebujesz doświadczenia w żeglowaniu Finnem by w pełni zrozumieć wszystko to, co wielu odkryło w przeszłości. Jeśli raz połknąłeś bakcyla żeglarstwa to trudno jest się potem poddać. Musisz teraz nauczyć się specjalnych technik i zrozumieć je. Opanować je w takim stopniu, aby być zawsze pewnym w czasie wyścigu, że panujesz nad łodzią i możesz pokierować ja tam, gdzie chcesz żeby była. Większość technik wymaga połączenia koordynacji, finezji i brutalnej siły. Trzeba powiedzieć, że aby dobrze prowadzić łódkę w silnym wietrze, musisz ważyć przynajmniej 90 kilogramów. Wiele lżejszych osób może i pływa biegle we wszystkich warunkach, ale dodatkowa waga niezaprzeczalnie dostarcza znaczące korzyść w silniejszym wietrze.

Kiedy analizujemy pewne aspekty prowadzenia i kontroli łódki, zwykle najlepiej rozłożyć każdą czynność na części składowe tak, by uzyskać lepsze zrozumienie potrzeb, które musimy osiągnąć. Mamy nadzieję, że osiągnęliśmy to na kolejnych stronach. Dokonaliśmy podstawowego podziału na żeglowanie na wiatr i z wiatrem. W każdym z nich dokonaliśmy podziału na manewrowanie łódką i kontrolę żagla, rozważając dalej specyficzne aspekty takie jak halsowanie, zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, surfing i tak dalej. Naszą ideą jest przedstawienie ogólnego obrazu tego, jak i dlaczego żeglowanie na Finnie jest takie, jakie jest.

Najważniejsze Rzeczy Najpierw

Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, a ty wpięty w pasy balastowe właśnie przekraczasz linię startową, najważniejszą na świecie rzeczą jest żeglować poprawnie tak, aby dopłynąć do nawietrznej boji na pierwszym miejscu. Zrób kilka pierwszych zmian źle i mógłbyś bez różnicy pływać z powodzeniem najwolniejszą łódką w całej flocie. Ustaw źle żagiel dla warunków panujących w tym dniu, a mógłbyś z równym skutkiem używać wydmuchanego, starego żagla zamiast swojego plastykowego dzieła sztuki. Dobry sprzęt jest ważny, zgoda, ale MUSI być właściwie używany by osiągnąć to, co najlepsze.


Podstawowe Zasady

- pewność siebie i manewrowość na linii startowej

- obserwuj i wykorzystuj zmiany wiatru

- kalkuluj i wykorzystuj prądu i pływ

- trymuj żagiel i posiadaj zdolność by szybko powtórzyć sprawdzone ustawienia

- wizualizacja i wprawa w sterowaniu i prowadzeniu łódki


Wiatr

Uważaj co robi wiatr. Najważniejsza rzecz, która dotyczy wiatru - wiatr nie jest nigdy stały ani pod względem prędkości ani kierunku w czasie. Dlatego konieczne jest użycie kompasu i inteligentne rozważenie tego, co robi wiatr i co to jest prawdopodobnie do zrobienia podczas wyścigu. Ważność tego nie może być przeceniona. Wolniejsza łódź może dotrzeć do nawietrznego znaku przed szybszą łodzią, jeżeli wolniejsza łódź popłynie lepszą trasą. Wszystko, co zostanie dalej przedstawione jest bezużyteczne, jeżeli nie uznasz tej zasady!

Ustawienie Żagla

Zdolność ustawienie żagla przychodzi najczęściej razem z doświadczeniem w żeglowaniu podczas różnych warunków. Naucz się ′wyglądu′ szybkiego żagla i bądź zdolnym do szybkiego ustawienia właściwego kształtu. Jako podstawową wskazówkę powinieneś rozważyć następujące ustawienie żagla na maszcie:

Podstawowe reguły

Próbowaliśmy Ci powiedzieć, że to musisz przede wszystkim zastosować podstawowe reguły i zasady, zanim zrobisz coś więcej. Pracuj nad resztą, ale nie oczekuj wielkich korzyści, zanim nie opanujesz podstawowych zasad żeglowania łódką. Nowy żagiel poprawi twoją szybkość. Tak, ale nie tak bardzo, co prawidłowe użycie żagla, dobry start i prawidłowe zwroty na pierwszych kilku zmianach wiatru.