Informacja o klasie Finn

Jednoosobowa łódź mieczowa
Klasa olimpijska od 1952 roku
Konstruktor: Rickard Sarby
Długość: 4.5 m
Powierzchnia żagla: 10m2

Łodzie tej klasy konstrukcji R.Sarby'ego z 1950 roku biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich od 1952 roku. Jest to jednoosobowy i jednożaglowy monotyp. Najbardziej oryginalne jest otaklowanie: maszt nie posiada żadnego olinowania stałego i obraca się swobodnie wokół swojej osi wraz z zamocowanym do niego na stale bomem. Dzięki ewolucji obecnie spotykane „Finny" różnią się jednak znacznie od pierwowzoru. Wiele lat na łodziach tej klasy żeglował znakomity żeglarz regatowy – Duńczyk Paul Elvaström. Wygrał on kolejno cztery olimpiady, z których trzy na „Finnie" (1952, 1956, 1960). Następnie wygrali Willy Kuhweide – RFN i Walentin Mankin – ZSRR. Mistrzem olimpijskim w Kilonii był Francuz – Serge Maury, Polak Błażej Wyszkowski zajął dalekie 24 miejsce. W Kingston zwyciężył młody zawodnik NRD – Jochen Schumann.w klasie tej bardzo popularnej w Polsce nasi zawodnicy wielokrotnie odnosili sukcesy międzynarodowe: Andrzej Zawieja był 12 na igrzyskach olimpijskich w Meksyku, w latach 1968 i 1969 zajął 8 miejsce na Mistrzostwach Europy oraz w 1969 roku był 8 na Mistrzostwach Świata, Andrzej Rymkiewicz w roku 1966 był 7, a Ryszard Blaszka zdobył w 1973 roku 6 i 1974 roku 4 miejsce na mistrzostwach europy oraz był 16 na olimpiadzie w Kingston. Ryszard Skarbiński w sezonie 1969 roku został wicemistrzem Europy juniorów, a Ryszard Blaszka w roku 1972 mistrzem Europy juniorów. W Mistrzostwach Świata, zwanych Złotym Pucharem (Finn Gold Cup), bierze udział około 150 zawodników..

„Regaty", Andrzej Rymkiewicz, Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1978 (nadesłał Tomek Wieteska)

 

Finn w cytatach...

W innych klasach istnieje bardzo mała różnica w prędkości pomiędzy dobrymi a bardzo dobrymi. Ale w klasie Finn, bardzo dobry może zawsze mocno odjechać innym. Jeżeli rzeczywiście kochasz rywalizację na wodzie, chcesz mocno pracować, twardo żeglować i cieszyć się z owoców swojej pracy, to klasa Finn jest dla ciebie.

Paul Elvstrom (1962)

Zastąpienie Finna na olimpiadzie byłoby tym samym, co w dyscyplinach alpejskich, zastąpienie konkurencji narciarskich - snowboardem .

Paul Elvstrom (1999)

Unikalny duch klasy Finn wykracza poza generację. Finniści wiedzą, że to co prowadzi do mistrzostwa tę wspaniałą łódkę jest najbardziej fizyczne i taktyczne na świecie. To łączy ich ze sobą.

Jacques Rogge (1998)

Ja uznaję Finna jako najlepszą dostępną klasę, która oferuje oferuje jednostce prawdziwą platformę do nauki i rywalizacji na najwyższym poziomie. Zdobyta wiedza i wykonana praca w podczas lat na Finnie, dawały mi korzyści we wszystkich aspektach żeglowania w czasie mojej kariery.

Peter Holmberg (1998)

Zapytany o łódkę, którą żeglujesz wystarczy odpowiedzieć 'Finn' aby udowodnić doskonałość.

Paul Henderson (1998)

Finn jest najbardziej wymagającą fizycznie i mentalnie, jednoosobową klasą na świecie. Tworzy wyjątkowych, wszechstronnych żeglarzy testując wszystkie aspekty żeglugi regatowej.

IFA

Kult monotypu Finna może wydawać się dziwny dla niektórych ludzi, ale dla nas entuzjastów nie ma niczego innego. Finn oferuje najczystszą postać sportu przy ścigania się jachtami i przez to najbardziej zasadniczego współzawodnictwa. Finn oferuje cenną możliwość wykonywania dobrze rzeczy trudnych. Będzie zawsze dla tych, którzy aspirują aby być mistrzami.

Jack Knights (1961)

Jesteśmy dzisiaj najważniejszą klasą na świecie. Mamy najwięcej łódek startujących w największej ilości wyścigów na świecie niż w innych klasach. Musimy rosnąć dzięki tej sile i walczyć z pomysłami zrezygnowania z Finna jako klasy olimpijskiej.

Vernon Stratton (1967)

Klasa Finn jest wyjątkowa. Nauczyłem się wygrywać i przegrywać z najlepszymi na świecie. Poznałem na świecie przyjaciół na całe życie, oraz nauczyłem się jak twarde fizycznie i mentalnie może być żeglowanie. Poznałem najbardziej finezyjne szczegóły trymowania łódki i jej balastowania, bolesną różnicę pomiędzy szybkością a powolnością. Z wszystkich łódek którymi ścigałem się od Sabots do Pucharu Ameryki i wszystkich klas pomiędzy nimi, dla mnie twardy, mały Finn jest najbardziej świętą spośród innych. Ta klasa jest 'klasyczna'.

John Bertrand (1998)