Mistrzostwa Warszawy 2010 Zegrze w klasach Finn, Laser, Laser Radial
Mistrzostwa Polski Finn Mastersów 2010
Mistrzostwa Polski Finn Classic 2010

9 - 10 października 2010

Galeria zdjęć - Agnieszka Pajor

Galeria zdjęć - pan Fortunat Nowakowski

Prognoza Windguru dla Zegrza

Noclegi dla przyjezdnych

Miejsce, dojazd, okolica

Link do artykuły w Zaglach
http://www.zagle.com.pl/artykul/czytaj/mistrzostwa-warszawy-jachtow-regatowych-2010,9490/

W dniach 9-10 października na jeziorze Zegrzyńskim zostały zorganizowane regaty: Mistrzostwa Warszawy Jachtów Regatowych. W ramach nich zaplanowano udział klas: Optymist, Laser Radial i oczywiście Finn.
Ponieważ klasa Finn interesuje nas szczególnie, w niniejszej relacji skoncentrujemy sie tylko na niej.
W klasie Finn do regat o Mistrzostwo Warszawy wystartowała duża jak na tę porę roku ilość zawodników, bo aż 19.
To najliczniej obsadzone regaty w klasie Finn w tym roku w Polsce. Jest to zasługą dwóch dodatkowych klasyfikacji: polscy Mastersi zdecydowali sie rozegrać swoje Mistrzostwa Polski w klasie Finn a dodatkowo organizatorzy po raz pierwszy wprowadzili do regat klasyfikacje Finn Classic tzn. klasycznego Finna.

Regaty zostały rozegrane w słabych warunkach wiatrowych 2 do 4 m/s. Z zaplanowanych siedmiu wyścigów udało sie rozegrać tylko cztery. W sobotę. Wiatr nie był typowy dla tej pory roku pomimo tego, że przez cały tydzień poprzedzający regaty każdego dnia wyżowy wiatr wiał z dużą siłą. W niedzielę po prawie trzech godzinach oczekiwania na wiatr i dosyć ciekawych spotkań towarzyskich na wodzie, wobec braku warunków do startu, odwołano wszystkie wyścigi i cała flota została odesłana do portów.
Słabszy wiatr jednak dawał się we znaki zawodnikom walczącym o dobre miejsce w regatach. Niektórym puszczały nerwy i podświadomie zaczynali pompować. Uważni sędziowie byli jednak na miejscu. Jest charakterystyczne dla klasy Finn to, że w słabych warunkach wiatrowych aby uzyskać dobry wynik należy wykonać nieporównywalną z szybkością łódki, dużą pracę. Jednak z drugiej strony słabszy wiatr pomógł niektórym kolegom startującym na klasycznych Finnach. Jeden z kolegów na klasycznym Finnie startował w regatach po raz pierwszy i te słabo wiatrowe warunki na pewno sprawiły mu duża przyjemność.

Mistrzostwa Warszawy w klasie Finn
Zacięta walka rozegrała się pomiędzy Miłoszem Wojewskim a Arturem Ponieczyńskim z KS Spójnia Warszawa. W całym sezonie wynik ich rywalizacji był zmienny. Raz Miłosz a raz Artur zajmowali wyższe pozycje. W ostatnio rozegranych w Łebie Mistrzostwach Polski w kategorii Młodzież wygrał Artur przed Miłoszem. Dlatego te regaty potraktowali oni bardzo poważnie i rywalizacja pomiędzy Mistrzem Polski Młodzieżowców 2010 - Arturem a wicemistrzem Miłoszem trwała do ostatnich metrów na trasie. Wydać to w tabeli wyników obaj zdobyli tę samą ilość punktów, tę samą ilość miejsc pierwszych i drugich a o zwycięstwie Miłosza Wojewskiego zadecydowało lepsze miejsce w ostatnim, czwartym wyścigu. Dawno nie było tak zaciekłej rywalizacji o pierwsze miejsce w Mistrzostwach Warszawy.
Na trzecim miejscu znalazł się mający siedem punktów straty do liderów, Jakub Dumara reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin. Czwarty z ta samą ilością punktów Kuba Pasik z KS Spojnia. Na piątym miejscu Maciej Maląg. Szósty Paweł Karłowski. Widać po przykładzie juniorów, że trenując wspólnie w trenerem Darkiem Czapskim mocno podciągnęli swoje umiejętności. Od siódmego miejsca zaczynają się już Mastersi ale oni już walczyli o tytuł Mistrza Polski w kategorii Masters.

Mistrzostwa Polski w klasie Finn w kategorii Masters.
Mastersi długo planowali swoje mistrzostwa. Przez cały rok dyskutowano wiele propozycji miejsc regat, jednak wybór padł na Zegrze. To właśnie tu w roku 2006 rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski Mastersów. W dyskusji środowisko żeglarzy podzieliło się na dwie grupy: jedni proponowali rozgrywanie regat każdego roku na różnych akwenach, drudzy byli zdania, że dla uzyskania większej frekwencji regaty powinny pozostać na Zegrzu. Centralne miejsce w Polsce, każdy ma blisko, tradycja, popularność i możliwość połączenia razem z profesjonalnie organizowanymi Mistrzostwami Warszawy, to były te argumenty które w tym roku przesądziły o wyborze Zegrza.
Do regat zgłosili się między innymi wszyscy ci, którzy w ubiegłym roku stanęli na podium. Bogusław Nowakowski z KW Garland, Piotr Pajor i Jacek Binkowski z KS Spojnia. Jak się potem okazało w tym roku rywalizacja o tytuł Mistrza Polski Masters, ponownie miała rozstrzygnąć się pomiędzy nimi. Do Warszawy dojechał też z Sopotu Tomasz Mikulski, był Wojciech Jankowski z KS Spojnia w obecnej chwili najstarszy czynny Finnista, który jest fantastycznym wzorem aktywności dla młodszych kolegów, był tez Stefan Pajor, i Maciej Rozkrut. Miło też było spotkać się po raz pierwszy z Jerzym Jodłowskim z UKS FIR Warszawa, Janem Kominkiem, Janem Okuliczem i Wojciechem Kalinowski. To nowi Mastersi, który dołączyli do floty i od razu na starcie pokazali wysokie umiejętność.
Podobno i w regatach historia lubi się powtarzać. Rok wcześniej w tym miejscu dokładnie rozegrał się ten sam scenariusz. Cztery wyścigi pierwszego dnia, remis i jeszcze większa mobilizacja do wyścigów w niedzielę. I podobnie jak w roku ubiegłym niedzielne wyścigi się nie odbyły a o zajęciu pierwszego miejsca w regatach w sytuacji równych punktów, decydowało miejsce w ostatnim wyścigu.
Do pierwszego wyścigu dobrze wystartowali Bogusław Nowakowski z Jackiem Binkowskim. Jak widać na zdjęciach w naszej galerii przez cały wyścig praktycznie płynęli razem. Piotra Pajora, zły start w pierwszym wyścigu ulokował nieco z tyłu. Pierwszy wyścig w kategorii Mastersów wygrywa Bogusław przed Jackiem. Piotr za nimi. W drugim wyścigu start Piotra jest lepszy, przypływa przed Jackiem i Bogusiem, u którego sędziowie stwierdzili dodatkowo OCS. Cóż - nerwy. Trzeci wyścig i kolejna porcja emocji. Z prowadzącej trójki wygrywa Boguś przed Jackiem i Piotrem. Czwarty wyścig należy po raz kolejny do Piotra, który wygrywa przed Bogusiem. Jacek zalicza OSC. Po czterech wyścigach, jednej odrzutce obejmującej oba OCS-y, Piotr z Bogusławem mają tę sama ilość punktów, po 22, Jacek za nimi z różnicą dwóch punktów. Zapowiada się emocjonująca walka w niedzielę ale z powodu braku wiatru regaty zostają zakończone po czterech wyścigach. Tytuł Mistrza Polski w klasie Finn w kategorii Masters zdobywa Piotr Pajor (KS Spojnia Warszawa). Tytuł pierwszego Wicemistrza Bogusław Nowakowski (KW Garland), tytuł drugiego Wicemistrza Jacek Binkowski (KS Spojnia).
Pozostałe miejsca w kategorii Masters zajęli: Tomasz Mikulski z SKZ Hestia, Wojciech Jankowski (KS Spojnia), Jerzy Jodłowski (UKS FIR Warszawa) Stefan Pajor (KS Spójnia), Jan Kominek i Maciej Rokrut (MKS-2 Warszawa) Jan Okulicz i Wojciech Kalinowski z UKS FIR Warszawa.

Mistrzostwa Polski w klasie Finn w kategorii Finn Classic.
Zastanawialiśmy się długo jak zaprosić na regaty posiadaczy pięknych klasycznych Finnów widzianych na wodzie w każdy weekend. To zrozumiałe, że te łódki są nieco wolniejsze od współczesnych regatowych konstrukcji ale Finn bez względu czy nowy czy starszy jest łódką regatową i brakowało nam zawsze obecności naszych kolegów na klasykach. Pewnego dnia późnym wieczorem w Górkach Zachodnich podczas rozmowy Darka Czapskiego z Jackiem Binkowskim i Piotrem Pajorem pojawił się pomysł stworzenia w ramach Mistrzostw Polski Finn - nowej klasyfikacji Finn Classic. Na początku przyjęto następujące kryteria: łódka z kadłubem wykonanym z drewna. Dopuszczone maszty drewniane lub aluminiowe. Żagle bawełniane lub dakronowe. Warunkowo do tej kategorii zostają też zaliczone - unikamy słowa dopuszczone, jako charakterystycznego dla nakazowej polityki wiecie kogo...) kadłuby laminowane ale koniecznie wyposażone w dmuchane komory wypornościowe. Stosunkowo późno ale informacja pojawiła sie na forum i koledzy nie zawiedli. Na starcie zobaczyliśmy piękne klasyczne Finny. Na razie jeszcze niewiele, ale wiemy, że przez cały rok w różnych klubach na terenie całego kraju rozgrywane są regaty Finnów. Udział Finn Classic niech od tego roku będzie już regułą. W przyszłym roku zapraszamy wszystkich Finnistów i mamy nadzieję, że będzie to najliczniejsza impreza w Polsce z udziałem Finna, tak jak ostatnie regaty były najliczniej obsadzoną w klasie FINN imprezą w tym roku. Aby na klasycznych Finnach pływali młodsi niż Mastersi zawodnicy przyjęto zasadę, że te dwie kategorie: Masters i Classic prowadzone są oddzielnie i nie trzeba być Mastersem aby startować na klasycznym Finnie.

Wracając do regat Finny klasyczne spisywały sie bardzo dobrze. Dzięki dużym umiejętnościom żeglarzy w każdym wyścigu utrzymywały się razem w stawce. Kilkakrotnie przypłynęły na lepszych pozycjach niż koledzy w dużo nowszych łódkach. Okazuje się że na wodzie klasyki mogą też skutecznie rywalizować z innymi. Przecież od zawsze wiadomo, że w żeglarstwie liczą się głównie umiejętności. W kategorii tej wszystkie wyścigi wygrał Jan Kominek z MKS-2 Warszawa zdobywając tytuł Mistrza Polski w klasie FINN w kategorii Finn Classic przed Janem Okuliczem i Wojciechem Kalinowskim z UKS FIR. Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy.

Zakończenie regat odbyło się na terenie Portu Jachtowego Nieporęt. Samo wręczenie pucharów, medali i dyplomów zorganizowano razem z klasami Optymist i Laser Radial. Dużo dzieci, impreza radosna i kolorowa w świetle powoli zachodzącego słońca i kończącego się sezony 2010. Na zakończenie jeszcze niespodzianka, wręczenia nagród dokonał Mateusz Kusznierewicz, który nie krył zadowolenia widząc tak licznie zgromadzona klasę FINN. Były zdjęcia i autografy a Mateusz dodatkowo zaprezentował nową łódkę przeznaczoną dla dzieci, którzy wyrastają powoli z klasy Optymist. Jako Finniści mamy nadzieję, że młode pokolenie po przejściu swojej drogi przygotowawczej trafi za kilka lat do Finna.

Na zakończenie podziękowania dla komisji sędziowskiej. Wspólna trasa - Finny i Lasery po zewnętrznym śledziu, Optymisty po wewnętrznym i ponad sto łódek na wodzie to zawsze niełatwe zadanie dla komisji sędziowskiej. Po raz kolejny komisja sędziowska, której przewodniczył Marek Maliszewski zasłużyła na duże brawa.

Podobnie jak komisja sędziowska organizatorzy regat też stanęli na wysokości zadania. Wyróżnienie należy się Dariuszowi Czapskiemu. Podziękowanie również dla sponsorów imprezy. Mastersi: Wojciech Jankowski, Jacek Binkowski i Piotr Pajor dofinansowali nagrody dla młodzieży. Natomiast sobotni grill popołudniowy i niezapomniane wspólne, niedzielne śniadanie Finnistów na powietrzu będzie się długo wspominało podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów.

Ostateczne wyniki regat:

M-ce Numer
na żaglu
Nazwisko Imię Rok
urod
Klub Miejsca w wyścigach Masters Punkty
Suma
1 2 3 4
1. 12 Wojewski Miłosz 91 KS SPÓJNIA WARSZAWA *2 2 1 1 4.0
2. 11 Ponieczyński Artur 90 KS SPÓJNIA WARSZAWA 1 1 *2 2 4.0
3. 1 Dumara Jakub 86 SEJK POGOŃ SZCZECIN *6 5 3 3 11.0
4. 45 Pasik Jakub 88 KS SPÓJNIA WARSZAWA *4 3 4 4 11.0
5. 5 Maląg Maciej 91 KS SPÓJNIA WARSZAWA *5 4 5 5 14.0
6. 4 Karłowski Paweł 91 KS SPÓJNIA WARSZAWA 3 6 *10 7 16.0
7. 23 Pajor Piotr 60 KS SPÓJNIA *9 7 9 6 1 22.0
8. 26 Nowakowski Bogusław 57 KW GARLAND GLIWICE 7 *OCS 7 8 2 22.0
9. 21 Binkowski Jacek 57 KS SPÓJNIA 8 8 8 *OCS 3 24.0
10. 2 Wieteska Tomasz 97 KS SPÓJNIA WARSZAWA *11 11 6 10 27.0
11. 19 Mikulski Tomasz 60 SKŻ HESTIA SOPOT *15 10 11 9 4 30.0
12. 40 Jankowski Wojciech 39 KS SPÓJNIA WARSZAWA *14 9 13 11 5 33.0
13. 166 Jodłowski Jerzy 58 UKS FIR WARSZAWA 10 *OCS 12 12 6 34.0
14. 22 Pajor Stefan Stefan 63 KS SPÓJNIA 13 12 *17 14 7 39.0
15. 1K Kominek Jan 54 MKS-2 12 13 *16 16 8 41.0
16. 42 Rokrut Maciej 62 MKS-2 WARSZAWA *17 14 14 13 9 41.0
17. 71 Reszka Jakub 96 KS SPÓJNIA WARZAWA *16 16 15 15 46.0
18. 167 Okulicz Kozaryn Jan 41 UKS FIR WARSZAWA *18 15 18 17 10 50.0
19. 3 Kalinowski Wojciech 69 UKS FIR WARSZAWA *DNF DNF DNF DNF 11 60.0
Kierunek wiatru :
Siła wiatru [m/s] :
Brak Brak Brak Brak  
2-4 2-4 2-4 2-4  

Sekretarz

Sędzia główny

Wyniki w pliku *.doc


ZAWIADOMIENIE O REGATACH

MISTRZOSTWA WARSZAWY JACHTÓW REGATOWYCH
MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS W KLASIE FINN
REGATY FINAŁOWE WOM i MWJ W KLASIE OPTIMIST

Zegrze 9 – 10 X 2010r.

1. Miejsce: JEZIORO ZEGRZYŃSKIE, przystań MOS-2 - Zegrze

2. Termin: 9 – 10 X 2010r.

3. Organizator: Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Sportowy, Międzyszkolny Ośrodek
Sportowy 2 – Zegrze ul. Warszawska 21, Klub Sportowy SPÓJNIA – Warszawa oraz WMFS

4. Przepisy: Regaty zostaną przeprowadzone zgodnie z “przepisami” zdefiniowanymi w Przepisach Regatowych Żeglarstwa ISAF edycji 2009-2012, regulaminami WOM i MWJ, zawiadomieniem o regatach oraz Instrukcją Żeglugi.

5. Klasy: FINN, LASER RADIAL, OPTIMIST (łodzie klasy OPTIMIST startujące w MWJ zobowiązane są do noszenia na piku rozprza podczas wszystkich wyścigów czerwonej wstążki dostarczonej przez organizatora)

6. Zgłoszenia: zgłoszenia wstępne na obowiązujących drukach prosimy przesyłać na adres: e-mail:
hadar@onet.pl. Zgłoszenia ostateczne przyjmowane będą w BIURZE REGAT na przystani
MOS-2 – Zegrze w dniu 8 X 2010r. w godz.18.00 – 20.00 oraz 9 X 2010r. od godz.
08.00 do godz. 09.30. Warunkiem przyjęcia zawodnika i jachtu do regat jest posiadanie:
aktualnych badań lekarskich, licencji PZŻ, , certyfikatu jachtu, zgody na reklamy
indywidualne, polisy ubezpieczeniowej OC.

7. Program regat:
Pierwszy możliwy start w dniu 9 X 2010r. o godz. 11.30
Pierwszy możliwy start w dniu 10 X 2010r. o godz. 11.00.
Ostatni możliwy start w dniu 10 X 2010r. o godz. 15.00
Zakończenie regat w dniu 10 X 2010r. o godz. 17.00(godzina zakończenia może ulec zmianie)

8. Kategoria zawodów: regaty, których dotyczy zawiadomienie, będą zawodami kategorii C.

9. Punktacja: będzie stosowany System Małych Punktów ISAF Klasyfikacji Zawodników.

10. Oplata startowa: bez opłaty startowej dla klas OPTIMIST, LASER RADIAL oraz FINN gr.JUNIOR
Opłata 100,00 zł. dla klasy FINN - grupy SENIOR i MASTERS.

11. Instrukcja Żeglugi: zawodnicy otrzymają, w biurze regat, po dokonaniu zgłoszenia ostatecznego.

12. Trasa regat: szkic trasy regatzawodnicy otrzymają w biurze regat, po dokonaniu zgłoszenia.

13. Odrzutki : planowane jest rozegranie do 7 wyścigów. Po rozegraniu czterech wyścigów, jeden najgorszy zostanie odrzucony. Regaty będą ważne po rozegraniu 1 wyścigu.

14. Nagrody: puchary i dyplomy.

15. Zastrzeżenie odpowiedzialności: wszyscy uczestnicy biorą udział w regatach na własną odpowiedzialność. Żadna z czynności wykonana lub nie wykonana przez organizatorów nie zwalnia uczestników regat od odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę spowodowaną przez zawodnika lub jego jacht.

16. Zgłaszając się do regat zawodnik wyraża zgodę na bezpłatne i bezterminowe wykorzystanie swego wizerunku przez Organizatorów podczas zdjęć, filmów i innych reprodukcji wykonanych w czasie trwania regat oraz we wszystkich materiałach dotyczących regat.

Zawiadomienie o regatach MW2010 wersja *.doc