Sopot Finn Cup 2008

(źródło: Navigo Sopot)

22 - 23 sierpnia 2009

www.katamaran.sopot.pl/news.htm

W dniach 22 - 24 sierpnia 2008 pod auspicjami PZŻ odbyły się w Sopocie Morskie Mistrzostwa Polski Katamaranów, Sopot Finn Cup i Morskie Mistrzostwa Polski klasy OK Dinghy, organizowane przez UKS NAVIGO SOPOT. Do Sopotu przybyło 80 jednostek, to rekordowa frekwencja na naszych regatach !

Gościliśmy 10 Finnów. W piątek przy zachodnim wietrze o sile 2-3 B rozegrano 3 wyścigi dla katamaranów. Zmiany kierunku wiatru byly bardzo duże, dochodzily do 30 stopni. Trzeba bylo bardzo uważać żeby znależć się w odpowiednim miejscu podczas tak dużych odkrętek. W sobotę ze względu na brak wiatru i niestabilne warunki atmosferyczne nie odbyły się wyścigi dwukadłubowców. Późnym popołudniem przeprowadzono jeden wyścig dla klasy Finn i OK Dinghy.

Wieczorem odbył się tradycyjny klubowy grill przygotowany przez zawodników, czlonków klubu UKS Navigo Sopot.

W niedzielę przy wietrze 2 B rozegrano aż 4 wyścigi dla wszystkich klas. W czasie dwóch pierwszych wyścigów tego dnia odkrętki dochodzily do 90 stopni raz z jednej a drugi raz z drugiej strony. Po drugim wyścigu nastąpiła zmiana kierunku wiatru z zachodu na wschód i Komisja Sędziowska przestawiła trasę wyścigów o 180 stopni. Daleko od brzegu przeprowadzono następne dwa wyścigi. Ogólnie warunki wiatrowe były bardzo trudne – zmienne co do kierunku i siły.

W Sopot Finn Cup wzięło udział 10 łódek. Pierwsze miejsce zajął Maciej Miśko, drugie Tomasz Kośmicki, a trzecie Tomasz Wieteska. Morskie Mistrzostwa Polski klasy OK Dinghy, w których startowało 17 zawodników, wygrał Tomasz Gaj, drugie miejsce zajął Paweł Pawlaczyk, a trzecie Marek Jarecki.

Były to piąte, ostatnie sopockie regaty organizowane przez UKS NAVIGO SOPOT w tym sezonie żeglarskim. Sopot stał się bardzo dużym centrum katamaraningu w Polsce. Żegluje tu coraz więcej młodzieży (mlodych zawodników UKS Navigo Sopot oraz uczniów Gimnazjum Sportowego o specjalności katamarany). Zawodnicy regularnie startujący w regatach mają coraz lepsze jednostki. Dziękujemy wszystkim za współpracę przy organizacji regat, a w szczególności za pomoc okazaną przez WOPR SOPOT. Zapraszamy do udziału w naszych regatach w przyszłym roku ! Organizator: Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO Sponsorzy regat: NDI S.A., Miasto Sopot Patronat: Prezydent Miasta Sopotu, Urząd Morski w Gdyni Fundatorzy nagród: Hydrobudowa Polska S.A. Grupa PBG, Atrem